Sonda do paznokci do czego służy – co warto wiedzieć?

Sonda do paznokci do czego służy - co warto wiedzieć?

Nauka, która zajmuje się leczeniem wszystkich schorzeń związanych z dolnymi kończynami to podologia. Nawracające pęcherze, wrastające paznokcie, które powodują dokuczliwy ból i dyskomfort, czy zrogowaciała skóra na stopach. To problemy, z którymi należy się zgłosić do gabinetu podologicznego, by zasięgnąć opinii wykwalifikowanego specjalisty. Kim jest podolog? W czym mogą pomóc podolodzy? Czy wizyta u podologa jest bolesna? Skąd się biorą wrastające paznokcie? Jakie narzędzia higieniczne warto posiadać? Oraz do czego służy sonda do paznokci? 

Podolog – czym się zajmuje?

Podolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu oraz leczeniu dolegliwości w obrębie stóp. Rozpoznaje i usuwa zmiany patologiczne, przy tym, badając ich przyczynę. Ponadto prowadzi działania profilaktyczne. Kto korzysta najczęściej z usług podologicznych? Są to osoby:

 • Chore na cukrzycę;
 • Starsze, które borykają się z problemami kończyn dolnych;
 • Wszyscy, którzy chcą w profesjonalny sposób zadbać o stopy, bądź ci, którzy zauważą niepokojące zmiany na stopach.

W czym mogą pomóc podolodzy?

W poradni podologiczej diagnozuje się schorzenia takie, jak:

 1. Łuszczenie się skóry, nagniotki, pękające pięty, zrogowacenia, wymagające odwiedzenia gabinetu podologicznego.
 2. Nadmierne pocące się stopy
 3. Usuwanie modzeli, usuwanie nagniotków oraz usuwanie odcisków, które mają podobny przebieg terapeutyczny. Te problemy wynikają z anatomii ciała, niewłaściwego przetaczania stopy i źle dobranego obuwia.
 4. Wrastające paznokcie – palce u stóp bolą przy dotyku, krwawią, są opuchnięte, pojawia się ropa, bardzo często towarzyszy temu ubytek płytki. Można uratować zarówno paznokieć, jak i palec. Stosuje się w tym celu różnego typu klamry podologiczne, aplikację tamponady, rekonstrukcję paznokcia, zabieg metodą Arkady. Możliwe jest zastosowanie kilka metod jednocześnie. Usunięcie paznokcia przez chirurga jest ostatecznością.
 5. Zmiany koloru, kształtu bądź struktury paznokci można zgłosić do specjalisty podologa. Wzmocnienie płytki paznokcia, dobrze dobrana masa, wykonanie badania bakteriologicznego oraz badania mykologicznego, starannie wykonana rekonstrukcja paznokcia, prawidłowa pielęgnacja w domu, poprawią jego kondycję.

Do kliniki podologii można udać się z każdym problemem stóp. Im wcześniej to nastąpi, tym szybciej pacjent pozbędzie się problemu, zahamuje rozwój infekcji, jak i wielu schorzeń.

Czy wizyta u podologa boli?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów przed odwiedzeniem kliniki podologii. Należy zaznaczyć, że to mit. Zabiegi podologiczne są bezbolesne. Podolodzy szczególnie dbają o komfort swoich pacjentów. Posługują się profesjonalnymi i sterylnymi narzędziami. Dzięki nim można przeprowadzić leczenie w sposób jak najmniej inwazyjny.poradnia-podologiczna-warszawa
Pacjenci, nie muszą się niczego obawiać. W 99% przypadków wizyty są bezbolesne. Podolog to specjalista, który zadba, aby stopy były piękne i całkowicie zdrowe.

Skąd bierze się problem wrastających paznokci? Czy można tego uniknąć?

Wrastające paznokcie to problem, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się po pomoc do podologa. Przyczyn powstania tego schorzenia jest wiele. Najpopularniejsze z nich to m.in.:

 • Chodzenie w niewygodnych bądź w za ciasnych butach;
 • Nieprawidłowe obcinanie płytki. Chodzi tu zarówno o skracanie paznokci, jak i o wycinanie dużych części z boku, aby wyglądały smuklej;
 • Niewłaściwa pielęgnacja płytki paznokcia u stopy.

Aby tego uniknąć trzeba wykonywać w sposób bezpieczny i uważny wszelkie czynności wokół paznokci. W tym celu niezbędny jest  odpowiedni zestaw narzędzi.

Zobacz również:

Jakie narzędzia higieniczne pozwolą utrzymać paznokcie stóp w odpowiedniej kondycji?

Konieczne jest wyposażenie się w akcesoria ułatwiające codzienną pielęgnację paznokci kończyn dolnych. Pomogą one w wystarczający sposób zadbać o płytkę paznokci. Do najpotrzebniejszych narzędzi, które każdy powinien mieć w swojej kosmetyczce należą:

 1. Po pierwsze – bloczek polerski, który zmatowi jedną stroną płytkę, a drugą pomoże ją idealnie wygładzić.
 2. Po drugie – dłutko, służące do usuwania skórek, które łączą płytkę paznokcia z palcem.
 3. Po trzecie – pilniczek, dzięki któremu można nadać paznokciom dowolny kształt.
 4. Po czwarte – podręczne, małe nożyczki do paznokci. Przydadzą się do obcięcia odstającej skórki.

Ponadto warto posiadać elementy, które służą do ozdobienia płytki paznokci.

Sonda do paznokci – do czego służy?

Sonda do paznokci to jedno z narzędzi, które wykorzystuje się do zdobienia paznokci. Najczęściej jest dwustronna, dzięki czemu sprawnie i szybko można eksperymentować z różnego typu wzorami na paznokciach. Dobrze jest mieć pod ręką odżywkę do paznokci. Będzie odpowiednio regenerowała strukturę płytki, która to jest łamliwa i/lub sucha. Stopy są w złej kondycji, pacjent ma problem z paznokciami tudzież zrogowaciałą skórą na piętach. To wizyta w poradni podologicznej jest koniecznością w drodze do pozbycia się problemów ze stopą. Specjalista podolog  pomoże również z odciskami, które powstały na stopach. Kiedy znajdują się w newralgicznych miejscach potrafią nawet utrudnić chodzenie.