Przegląd samochodu w Szczecinie

Przegląd samochodu w Szczecinie

Przegląd samochodu w Szczecinie – na czym polega ten proces? Przegląd samochodu często jest bagatelizowany przez kierowców, jednak w praktyce może uchronić nas przed tragedią. Tego typu czynności wykonywane są jedynie przez uprawnionych diagnostów, specjalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy i zweryfikują najdrobniejsze usterki. Warto uzyskać podstawowe informacje w tym zakresie, aby zrozumieć istotność tego aspektu.

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądem samochodu a badaniem technicznym? Co sprawdzić przed przeglądem technicznym pojazdu? Jak w praktyce wygląda proces przeglądu samochodu? Co w sytuacji, jeśli wykryto jakiekolwiek usterki? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądem samochodu a badaniem technicznym?

Kierowcy bardzo często naprzemiennie stosują dwa pojęcia: badanie techniczne/okresowe i przegląd techniczny/okresowy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób, które korzystają z tego typu usług jedynie raz w roku, kiedy jest to konieczne. Właściciele pojazdów błędnie uważają, że obie nazwy oznaczają to samo. Istnieją zasadnicze różnice, które powinniśmy dostrzegać. W przypadku obowiązkowego badania technicznego, co nosi również nazwę przeglądu rejestracyjnego, głównym celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu na drogach publicznych przez określony czas. W zdecydowanej większości przypadków jest to dwanaście miesięcy. Stan jest wówczas kontrolowany w wyspecjalizowanej stacji diagnostycznej. Jeśli chodzi o przegląd samochodu Szczecin, nie jest on obowiązkowy. Odnosi się do kontroli stanu technicznego, która jest zalecana przez producenta danego czterokołowca. Dzięki temu jesteśmy w stanie zachować gwarancję, jeśli doszłoby do jakiejś awarii. Termin przeprowadzanego w autoryzowanych serwisach badania jest uzależniony od tego, z jaką marką i modelem samochodu mamy do czynienia. 

Co sprawdzić przed przeglądem technicznym pojazdu?

Przegląd samochodu Szczecin może mieć ogromne znaczenie, w związku z tym powinniśmy zwrócić uwagę na takie usługi. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy jednak na własną rękę zainteresować się kwestią tego, w jakim stanie technicznym jest zakupiony przez nas czterokołowiec. Tego typu oględziny mogą być bez większych problemów przeprowadzone w domowych warunkach, a nawet na parkingu samochodowym. Takie czynności warto wykonać chwilę przed tym, jak wybierzemy się do stacji kontroli pojazdów. W ten sposób wyeliminujemy bowiem usterki, zanim dostrzeże je prawdziwy specjalista. W pierwszej kolejności zajmijmy się ogumieniem, a mianowicie wysokością bieżnika. Możemy to sprawdzić za pośrednictwem miernika lub suwmiarki. Niemniej istotne jest ciśnienie- użyjmy w tym celu pompki lub kompresora. Zanim zdecydujemy się na przegląd samochodu Szczecin, upewnijmy się, że koła są odpowiednio przykręcone. Możemy również zbadać to, co dzieje się pod maską. Na miejscu powinny znajdować się wszystkie niezbędne korki. Niemniej ważny jest stan oświetlenia. Wszelkie lampy i światła muszą być sprawne, mowa również o oświetleniu tablicy rejestracyjnej. Na sam koniec zweryfikujmy układ hamulcowy.

Jak w praktyce wygląda proces przeglądu samochodu?

Przegląd samochodu w SzczeciniePrzegląd samochodu Szczecin w zdecydowanej większości przypadków przebiega w podobny sposób. Kolejność czynności może różnić się w zależności od tego, na jaką stację kontroli się zdecydujemy. W pierwszej kolejności samochód jest identyfikowany. Sprawdzeniu ulega numer VIN pojazdu, jednocześnie jest porównywany z numerem w dowodzie. Sprawdzane jest dodatkowe wyposażenie, jeśli takowe występuje- mowa o LPG lub CNG. Każdorazowo specjaliści weryfikują oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Warto wspomnieć o stanie nadwozia (uwzględniane są elementy nośne, szyby, ramy, progi). Nie w sposób zapomnieć o układzie kierowniczym, a dokładnie o stanie drążków kierowniczych. Przegląd samochodu Szczecin to także sprawdzenie układu hamulcowego (również hamulca ręcznego), działanie sprzęgła, zawieszenia, obecności gaśnicy i trójkąta, stanu ogumienia, głośności układu wydechowego, silnika (pod kątem wycieków i emisji zanieczyszczeń), pasów bezpieczeństwa. 

Co w sytuacji, jeśli wykryto jakiekolwiek usterki?

W niektórych przypadkach przegląd samochodu może wykazać usterki. Wyróżniamy ich trzy rodzaje: drobne, istotne i stwarzające bezpieczeństwo. Te pierwsze nie mają większego wpływu ani na nasze bezpieczeństwo, ani na środowisko naturalne. Usterki istotne mogą mieć wpływ na wcześniej wspomniane aspekty. Jeśli chodzi o te stwarzające zagrożenie, to mogą stworzyć natychmiastowe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. W sytuacji, gdy są one drobne, wówczas kierowca zostanie o tym poinformowany, jednak auto zaliczy badanie. W przypadku istotnych właściciel ma 14 dni na usunięcie awarii i ponowne zgłoszenie się do stacji kontroli. Ostatnia sytuacja sprawia, że dowód zostaje zatrzymany, a jedyną możliwością zabrania samochodu jest wykorzystanie pomocy drogowej.