Na co zwrócić uwagę, kupując biżuterię w lombardzie?

Na co zwrócić uwagę, kupując biżuterię w lombardzie

Zakup biżuterii to poważny wydatek, dlatego wiele osób decyduje się w tym celu udać do lombardu. Tam bowiem możemy kupić dobrej jakości produkty w nieco niższych cenach, gdyż pochodzą one z drugiej ręki. Na co zwrócić uwagę, gdy dokonujemy zakupu biżuterii w lombardzie?

Czy to się opłaca?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w ogóle opłaca się kupować biżuterię w lombardzie? Oczywiście, że tak. Powodem jest fakt, iż często zapłacimy za nią o wiele mniej, niż w sklepie jubilerskim. Te bowiem nakładają na swoje towary wysokie marże. Choć lombardy również zarabiają na sprzedaży biżuterii, to ich marża często jest znacznie niższa. Co więcej, w lombardzie możemy znaleźć modele, których nie nabędziemy w sklepach, co pozwala w jeszcze lepszy sposób kreować własny, niepowtarzalny styl. W zwykłych sklepach znajdziemy jedynie biżuterię, która produkowana jest masowo, a więc taką, która w jakimś stopniu musi odpowiadać obowiązującym trendom. Tymczasem nie każdy podąża właśnie za nimi – dla wielu z nas liczy się przede wszystkim oryginalność produktu, którą znajdziemy właśnie w lombardzie.

Jak kupować biżuterię w lombardzie?

Przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży jest niezwykle proste. Wystarczy tylko udać się do lombardu, wybrać konkretny pierścionek, bransoletkę czy zegarek, a następnie zapłacić za nie. Z chwilą dokonywania płatności stajemy się nowymi właścicielami biżuterii, a to wszystko bez żadnych formalności. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się nad autentycznością biżuterii, która dostępna jest w lombardzie. Klient, który dokonuje jej zakupu, nie musi się jednak o to martwić. Obowiązkiem lombardu jest bowiem sprawdzić autentyczność zastawianych przedmiotów, a dodatkowo to, czy należą one do pożyczkobiorcy. Jeśli nie, lombard nie może przyjąć danej rzeczy w zastaw. Klient, który dokonuje zakupu biżuterii, może więc być pewny, że nie pochodzi ona na przykład z kradzieży. Zwykle potencjalni kupcy zastanawiają się także nad stopniem zużycia biżuterii. Ta nie niszczy się jednak w tak szybkim tempie, jak na przykład sprzęty gospodarstwa domowego. Możemy ją nosić latami, a jej wygląd nie ulegnie zmianie.

Pamiętajmy, że lombardy przyjmują w zastaw jedynie wartościowe, niezużyte przedmioty. Ich celem jest bowiem generowanie zysku na transakcji kupna-sprzedaży. Ich właściciele zdają sobie sprawę z tego, że zużytej biżuterii nikt nie będzie chciał kupić. Nie musimy też martwić się o jej jakość. Lombardy najczęściej przyjmują w zastaw dobrej jakości biżuterię, która wykonana została z wysokiej próby złota, platyny bądź srebra. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakiej jakości produkty oferuje dany punkt, to wybierzmy lombard, który zajmuje się wyłącznie skupem biżuterii. Tego rodzaju lombardy wyspecjalizowały się w wycenie jednego rodzaju produktów, zatem trafniej potrafią ocenić nie tylko ich wartość, ale i jakość wykonania.

Cena biżuterii w lombardzie

Cena, po której możemy kupić biżuterię w lombardzie, zwykle jest stosunkowo niska. Wyjątkiem są nowe egzemplarze, które – z oczywistych względów – będą kosztowały więcej. Klienci często zastanawiają się, czy zaproponowana przez lombard cena podlega negocjacji? Otóż w zdecydowanej większości przypadków nie. Pod tym względem lombardy przypominają sklepy, w których podane są odgórnie ceny. Pamiętajmy jednak, że biżuteria w lombardzie zwykle kosztuje znacznie mniej, niż w sklepie jubilerskim. Często znajdziemy tam modele, które jakiś czas temu były warte naprawdę wiele, a tym samym były one poza naszym zasięgiem.

Biżuteria dla nas czy dla bliskich?

Wiele możemy usłyszeć o zakupie biżuterii z lombardu, która ma być prezentem dla bliskiej osoby. Z pewnością każdy słyszał też o tym, że coraz popularniejsze staje się kupowanie pierścionków zaręczynowych w lombardzie. Czy jednak zakup używanej biżuterii jest dobrym pomysłem? A może powinniśmy kupować biżuterię w lombardzie wyłącznie dla siebie? Pamiętajmy, że możemy tam nabyć biżuterię nie tylko używaną, ale również nową. Oddają ją w zastaw osoby, którym zwyczajnie nie przypadła do gustu bądź nie pasowała do ich stylu. Tego rodzaju biżuteria jest oczywiście nieco droższa, ale i tak kupimy ją taniej, niż w sklepie jubilerskim. Jeśli zaś nasi znajomi bądź członkowie rodziny nie mają nic przeciwko noszeniu rzeczy używanych, to zakup biżuterii w lombardzie, którą podarujemy im na prezent, jest doskonałym pomysłem. Coraz częściej decydujemy się bowiem nosić używane ubrania, więc dlaczego nie postawić na używaną biżuterię? Zwłaszcza, że może być ona użytkowana nawet przez kilkanaście lat i nadal wyglądać jak nowa? Kupując bliskim biżuterię w lombardzie, nic nie ryzykujemy. Pamiętajmy, że sprzedawcy zawsze sprawdzają jej autentyczność i pochodzenie. Nie ma zatem ryzyka, że kupimy bliskiej osoby biżuterię, która pochodzi z kradzieży czy innego rodzaju przestępstwa. Podczas dokonywania zakupów nie podpisujemy żadnej umowy, za to przedmiot w momencie zapłaty staje się naszą własnością. Możemy więc nosić biżuterię sami bądź przekazać bliskiej osobie.