Masaż ajurwedyjski, czyli wyjątkowa terapia dla całego ciała

Masaż ajurwedyjski, czyli wyjątkowa terapia dla całego ciała

Masaż ajurwedyjski, czyli wyjątkowa terapia dla całego ciała. Masaże znane są na całym świecie od bardzo dawna. Wyróżnia się wiele rodzajów masażów, a niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe. Różnią się one technikami – w różny sposób masażyści mogą sprawić, że doświadczymy błogiego relaksu i niesamowitej przyjemności. Wiele masaży wywodzi się z kultury niektórych krajów. Jednym z takich masaży jest masaż ajurwedyjski, pochodzący z Indii. Inną nazwą tego masażu jest Abhyanga. Jest on popularny w wielu krajach, także i w Polsce. Na czym polega masaż ajurwedyjski i dlaczego jest określany mianem “terapii dla całego ciała”? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się więcej na temat wyjątkowości masażu ajurwedyjskiego.

Czym jest masaż ajurwedyjski?

Masaż ajurwedyjski opiera się na założeniach starożytnego systemu leczenia i profilaktyki zdrowotnej. Głównym założeniem tego masażu jest fakt, iż ciało oraz psychika stanowią jedność. W trakcie masażu abhyanga, masażysta skupia się na całym organizmie, a nie tylko na konkretnej partii ciała. Dlaczego? Ponieważ hinduscy medycy wierzą, że wszelkie dolegliwości ze strony ciała są związane z zaburzeniami równowagi emocjonalnej. Według filozofiii ajurwedy zachowanie zdrowia psychicznego oraz fizycznego jest możliwe dzięki zdrowemu odżywianiu się i regularnym ćwiczeniom, zwłaszcza jodze. Ponadto, ważna jest medytacja oraz poddawanie się masażom ajurwedyjskim. Warto wspomnieć, że masaż ten może być wykonywany również u niemowląt (od 6 dnia życia). Masaż ajurwedyjski jest często wykonywany przez dwóch masażystów w tym samym czasie. Czas jego trwania to od 5 do 60 minut. Wszystko jest zależne od wielu czynników, tj. wiek, stan zdrowia czy kondycja.

Jak wygląda masaż ajurwedyjski?

W trakcie masażu ajurwedyjskiego jest masowane całe ciało, jednak nie tylko w jednej pozycji. Masażysta wskazuje, w jakiej pozycji należy się ustawić. Czasami na boku, czasem na plecach bądź też na brzuchu. Masażysta dostosowuje masaż do każdego Klienta indywidualnie. Masażysta wykorzystuje wiele technik w trakcie masażu. O jakich mowa? Przede wszystkim o gładzeniu, ocieraniu, ostukiwaniu czy ściskaniu. Masaż ajurwedyjski najczęściej zaczyna się od masażu głowy. Następnie przechodzi się do masażu całego ciała z użyciem specjalnego olejku. W trakcie masażu masażysta dba o komfort i zrelaksowanie się Klienta. Poświęca wiele uwagi i stara się wprowadzić go w błogi relaks.

Jakie są korzyści dla całego ciała z masażu ajurwedyjskiego?

spa masaż WarszawaMasaż ajurwedyjski przynosi przede wszystkim korzyści dla całego ciała. Jakie są najistotniejsze zalety z tej formy masażu? Przede wszystkim jest to uelastycznienie oraz wygładzenie skóry. Drobne zmarszczki czy cellulit mogą zostać zmniejszone, a skóra staje się jędrna i zyskuje zdrowy wygląd. Ponadto, ajurweda pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jest to możliwe dzięki odpowiednim ruchom masażysty i aplikacji na skórę ciepłego oleju. Sprawia to, że pory się rozszerzają, a toksyny usuwane są szybciej z organizmu. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe, a poprawie ulega krążenie limfy oraz krwi. Warto wspomnieć, że masaż ten jest polecany osobom cierpiącym na choroby układu kostnego takie jak artretyzm czy osteoporoza. Ponadto, jest to zabieg idealny dla chorych na zaparcia i problemy z jelitem grubym. Masaż skóry działa również korzystnie na zdrowie psychiczne oraz układ nerwowy. Przede wszystkim odpręża i oczyszcza umysł, a także rozluźnia i uspokaja. Dzięki masażowi przywracana jest witalność oraz harmonia, a organy wewnętrzne są stymulowane. Warto też wspomnieć o poprawieniu odporności i spowolnieniu procesu starzenia. Masaż ajurwedyjski wykonywany ciepłym olejem sprawia, że do mózgu są przekazywane pozytywne bodźce. Jest on polecany osobom przemęczonym, przepracowanym, cierpiącym na depresję oraz bezsenność czy nerwice. Eliminacja stresu oraz rozluźnienie całego ciała to główne zalety ajurwedy. W trakcie tego masażu można na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Masaż ajurwedyjski a inne masaże

Masaż ajurwedyjski różni się od innych rodzajów masażu przede wszystkim aplikacją szczególnie dobieranych olejów. Najczęściej stosuje się olej sezamowy, który wyróżnia się swoimi właściwościami leczniczymi oraz pielęgnacyjnymi. Mówi się, że jest to eliksir młodości. Olej sezamowy zawiera NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A, E i C. Witaminy te są zaliczane do naturalnych przeciwutleniaczy. Masaż z wykorzystaniem naturalnego oleju nawilża, odżywia i wzmacnia ciało. Dzięki temu, że olej sezamowy jest aplikowany w ciepłej formie na skórę, ma jeszcze lepsze zdolności przenikania – przede wszystkim do tkanki łącznej. Dlatego też masaż ajurwedyjski jest zalecany osobom cierpiących na bóle stawów, mięśni oraz kości. Zawiera on również witaminę K, która korzystnie wpływa na tworzenie się tkanki kostnej. Masaż ajurwedyjski jest nie tylko teraz częścią kultury Indii. Jest on popularny na całym świecie i ceniony przed coraz więcej osób. Podobno nigdy nie kończy się na jednej wizycie – większość osób wraca aby na nowo odczuć wyjątkowość tego masażu.