Izolacja dachu

Izolacja dachu

Izolacja dachu – marzeniem każdego jest zbudowanie własnego domu. A kiedy to się stało, wszyscy stanęli przed problemem wykonania tego. Jedną z potrzeb jest izolacja, zwłaszcza izolacja dachu. W końcu większość ciepła przechodzi przez dach. Aby więc utrzymać ciepło w domu i oszczędzać ogrzewanie, potrzebujesz wysokiej jakości izolacji. Integralność obwodu izolacji termicznej pozwala wykluczyć niekontrolowane uwalnianie ciepła przez pęknięcia i mostki termiczne. Obecnie dostępne jest dofinansowanie docieplenia dachu z Programu Czyste Powietrze.

Co to jest izolacja dachu?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić z ocieplonym dachem, jest wybór odpowiedniego materiału. Jak ocieplony jest dach? Jaki jest najlepszy materiał izolacyjny? Ponieważ dach jest elementem ochronnym, podczas eksploatacji jest narażony na bardzo duże różnice temperatur i może wytrzymać różne warunki klimatyczne. Dzięki właściwemu doborowi izolacji termicznej dachu znacznie zwiększa się opór cieplny. Miara ta znacznie zmniejsza straty ciepła, a tym samym koszty związane z ogrzewaniem całego budynku. Materiały izolacyjne do pokryć dachowych muszą wyróżniać się wysoką odpornością na naprężenia mechaniczne, takie jak ściskanie i oddzielanie warstw. Te ważne właściwości termoizolacyjne dachu wykluczają uszkodzenia warstw pod obciążeniem śniegiem oraz pod wpływem wiatru.

Przygotowania do izolacji dachu

Aby właściwie zakupić izolację na dach i rozpocząć wszelkie prace izolacyjne, konieczne jest przeprowadzenie wszelkich przygotowań na powierzchni ocieplenia. Krokwie należy skontrolować pod kątem grzybów, pleśni i zgnilizny, a w przypadku stwierdzenia, powierzchnię pokryć środkiem przeciwgrzybicznym i pomalować w celu odizolowania od środowiska zewnętrznego, w przeciwnym razie elementy nie nadające się do dalszego użytkowania należy wymienić. Oczywiście sama izolacja dachu nie daje dobrych rezultatów, jeśli nie ociepla się innych konstrukcji budowlanych, problem ten wymaga kompleksowego rozwiązania.

Proces izolacji dachu

Prace dekarskie i remontowe obejmują usuwanie zużytego pokrycia dachowego oraz uszczelnianie różnych elementów konstrukcyjnych. Działania te mają na celu przywrócenie izolacji termicznej i hydroizolacji dachu. Ostatnim i najważniejszym etapem jest pokrycie całego systemu dachowego polimerowym środkiem ochronnym.

Techniki naprawy miękkich dachów są bardzo podobne. Najpierw usuń starą warstwę wodoodporną, a następnie przystąp do montażu i hydroizolacji pokrycia dachowego. W zależności od stopnia uszkodzenia, naprawy miękkiego dachu mogą obejmować wymianę zaprawy cementowej i izolacji. W razie potrzeby dach można ocieplić bardziej wydajnymi materiałami.

Pianka poliuretanowa do izolacji dachu

Izolacja dachu
Izolacja dachu

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny, który jest natryskiwany od wewnątrz lub na zewnątrz dachu. Ze względu na swoją konsystencję pianka poliuretanowa może trafić wszędzie tam, gdzie inne izolatory nie mogą. Poza kwestiami związanymi z precyzyjnym i wydajnym natryskiem warto wspomnieć również o właściwościach samego materiału. W przeciwieństwie do styropianu czy celulozy, pianka poliuretanowa nie ulega zmęczeniu, co oznacza, że ​​pomimo działania izolacyjnego, jej parametry fizyczne i termiczne nie zmieniają się nawet po wielu latach. Materiał jest odporny na grzyby, pleśń i inne czynniki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Skład pianki sprawia również, że wszystkie gryzonie, owady i inne szkodniki są przed nią bezpieczne.

Jeśli istnieje bariera przeciwwilgociowa, zwykle do izolacji akustycznej, izolacji ścian wewnętrznych, sufitów od podłogi do podłogi stosuje się zwykle otwartokomórkową piankę poliuretanową. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa stosowana jest do izolacji fundamentów, elewacji, dachów, sieci ciepłowniczych, zbiorników termicznych itp. Izolacja dachu pianką poliuretanową to złożony proces techniczny, w którym do dostarczania i mieszania obu składników pod ciśnieniem stosuje się specjalny sprzęt. Ten system izolacji jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą izolacji dachu. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, brakiem szwów i mostków termicznych.

Wełna mineralna do izolacji dachu

Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów do izolacji dachów stosowanych do izolacji dachów spadzistych i płaskich. Przy zakupie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na grubość i gęstość warstw.

Wełna mineralna ma swoje zalety:

Ekologicznie czyste. Wysoka izolacyjność termiczna. Nie palne. Dobra izolacja akustyczna. Nie rozkłada się i jest biologicznie stabilny. Dobrze trzyma swój kształt.
Aby materiał działał dobrze, musisz być odporny na wilgoć i wodę. Wilgoć nie uszkadza wtedy materiału.

Kolejność ocieplania dachu wełną mineralną jest następująca:

Gdy krokwie są gotowe, przybij paski poszycia od wewnątrz, aby chronić izolację. Rozstaw listew wynosi 20-30 cm, a krokwie zewnętrzne wyłożone są 1-2 warstwami wełny mineralnej. Ważne: Izolację należy umieścić w miejscu, w którym nie ma szczelin, a szwy materiału są dociskane do krokwi. Warstwę wodoodporną należy układać z minimalną zakładką, a między warstwą wodoodporną a warstwą izolacji termicznej należy utworzyć szczelinę wentylacyjną co najmniej 5 cm. Ostatnim etapem ocieplania dachu wełną mineralną jest zainstalowanie bariery przeciwwilgociowej. Zapobiega przenikaniu pary wodnej z budynku do izolacji.