Gdzie leczyć uzależnienie od komputera?

Rozwój cyfryzacji i komputeryzacji dla całego ziemskiego globu okazał się ogromna zmianą cywilizacyjną, która dokonała się w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu, że wiele osób posiada w swoich domach urządzenia, za pomocą których może połączyć się z innymi osobami znajdującymi się w bardzo odległych miejscach, komputeryzacja osiągnęła bardzo duży sukces i scaliła świat jeszcze intensywniej. Jednak wiele osób nie poradziło sobie z możliwościami, jakie daje cyberprzestrzeń. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień.

Uzależnianie się od dostępu do komputera

Warto zauważyć także trend związany z faktem, że małe dzieci, które przyszły na świat, kiedy każdy już miał komputer czy smartfon dużo szybciej i chętniej sięgają po technologię. Rozwiązania analogowe są dla nich przestarzałe i niewystarczające, to znaczy nie spełniają wielu podstawowych funkcji, jeśli chodzi o codzienną użyteczność. Jednak warto zauważyć również fakt, że intensywne korzystanie z sieci internetowej na co dzień może powodować, iż spędzamy przed ekranami coraz więcej czasu. To właśnie telefon czy komputer stały się naszym dodatkowym mózgiem, który w wielu przypadkach sprawia, że nie musimy sami wykonać działania myślowego, bowiem komputer wszystko nam podpowie. Kiedy chcemy uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytanie, to nie musimy już samodzielnie zastanawiać się, jaka ta odpowiedź mogłaby być, a wyszukujemy odpowiednie hasła w sieci. Pozbawiając jednocześnie naszego mózgu dodatkowych procesów myślowych. Bardzo często właśnie poprzez korzystanie z Internetu za pomocą komputera decydujemy się na kontakty ze znajomymi, oglądanie filmów czy seriali, granie w gry czy nawet pracę.

Nieatrakcyjny rzeczywisty świat kontra wykreowana rzeczywistość w świecie Internetu
Dzisiaj niemal całe życie można sprowadzić do korzystania z komputera oraz innych urządzeń. Co więcej producenci tworzą kolejne mechanizmy, aby wydłużyć czas korzystania z urządzeń i oglądania kolejnych treści, filmików czy stron, po to by móc zarobić na naszych wyświetleniach. Sprowadza się to do tego, że przed ekranem komputera można spędzić cały dzień, nie wiedząc dodatkowo, jak to się stało, że właściwie nic szczególnego w ciągu dnia nie zrobiliśmy, a czujemy się znużeni i zmęczeni po całodziennym surfowaniu. Dlatego też bardzo ważnym czynnikiem naszych codziennych praktyk internetowych jest fakt, byśmy zorientowali się w pewnym momencie, że nasze korzystanie z urządzeń elektronicznych i oglądanie treści w sieci, zaczyna przeradzać się w nałóg. Zatracenie poczucia czasu i nieustanne ślęczenie przed ekranem mogą być bardzo ważnymi wskaźnikami tego właśnie zjawiska. Świat wirtualny zaczyna coraz bardziej wciągać i pochłaniać człowieka, a świat rzeczywisty wydaje się szalenie nieatrakcyjny. W sieci możemy być dokładnie tym, kim chcemy być. Nie musimy mierzyć się z doczesnymi problemami świata, możemy zapomnieć o wszystkich problemach. Natomiast rzeczywistość w wielu przypadkach może być brutalna i nie tak komfortowa dla naszej psychiki. Dlatego też istotnymi alarmami ostrzegawczymi może być lęk przed światem zewnętrznym, ogromne napady złości, kiedy nie mamy dostępu do komputera czy Internetu.

Gzie szukać pomocy przy uzależnieniu od komputera?

Kiedy nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez korzystania z sieci, wówczas warto zauważyć, że nie dzieje się z nami najlepiej. Również kiedy nie możemy korzystać z komputera, a wciąż myślami jesteśmy przy tym, kiedy tylko będziemy mogli przy nim usiąść. Nie należy ignorować takich wskazówek organizmu, który popada w uzależnienie. Jak sobie z tym poradzić i jak zacząć walczyć z nałogiem. Ważnym punktem może okazać się ośrodek leczenia uzależnień od Internetu. To właśnie tam w skrajnych przypadkach, kiedy nie wiemy jak sobie pomóc można się zgłosić. Tam specjaliści układają specjalne programy leczenia, jakim jest terapia uzależnień od Internetu. Terapia od uzależnień jest szeregiem różnych działań, ćwiczeń i praktyk, które mają skutecznie przywrócić człowieka do życia w społeczeństwie i dać mu narzędzia, by mógł samodzielnie przeciwstawiać się walce z nałogiem. Uzależnienie od komputera, jak każdy inny rodzaj uzależnienia jest chorobą, którą trzeba zwalczać, jeśli chcemy wydostać się z nałogu.

Ośrodki terapii odwykowej dla uzależnionych osób

Ośrodki terapii w całej Polsce to miejsca, do których trafią ludzie z różnymi problemami. Niezależnie od tego z jakim uzależnieniem walczą. Zakład leczenia uzależnień zrzesza wykwalifikowany personel medyczny, a także psychologów, terapeutów, którzy pomagają przejść pacjentom drogę do innego życia. Jednak ważnym czynnikiem, który powoduje, że terapia może się udać lub nie, jest fakt zaangażowania i chęci pacjenta do wyjścia z nałogu. Jest do tego potrzebna duża dawka silnej woli i samozaparcia. Ośrodek terapeutyczny ma być jedynie momentem przejścia, który na jakiś czas izoluje jednostkę od bodźców uzależniających. Natomiast cała reszta pracy do wykonania jest po stronie samego zainteresowanego.