Co zrobić, kiedy schodzi paznokieć?

Co zrobić, kiedy schodzi paznokieć?

Co zrobić, kiedy schodzi paznokieć? Paznokcie – zarówno u nóg, jak i u rąk – stanowią specyficzny twór naszego organizmu. Pełnią one funkcję ochronną, a także estetyczną, kiedy doskonale utrzymane i wypielęgnowane stanowią ozdobę dłoni czy stóp. Zdarza się jednak, że wskutek pewnych nieprawidłowości zarówno kondycja, jak i wygląd zewnętrzny paznokcia pozostawiają wiele do życzenia, niepokojąc tym samym ich właściciela. Jedną z dolegliwości, które mogą przynieść taki właśnie efekt, jest tak zwane schodzenie paznokcia. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Schodzący paznokieć – co należy wiedzieć?

Schodzący paznokieć jest dolegliwością, która w fachowym środowisku znana jest pod nazwą onycholizy. Wśród możliwych przyczyn jej pojawienia się znajduje się co najmniej kilka różnych bodźców – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Bywa, że osoby, u których pojawia się ów problem, bagatelizują go, czekając aż paznokieć samoistnie zejdzie z palca, jednak nie jest to wskazana strategia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest udanie się po pomoc do specjalisty, który przy użyciu profesjonalnych narzędzi i środków może nadzorować cały proces, lub – o ile nie jest za późno – zapobiec mu. 

Przyczyny schodzącego paznokcia

Wszystkie okoliczności wpływające na pojawienie się problemu schodzącego paznokcia podzielić można na dwie podstawowe kategorie: pierwotne i wtórne. Do pierwszej z grup, a więc pierwotnych przyczyn onycholizy, zalicza się:

  • nieodpowiednią pielęgnację i higienę paznokci oraz stóp,
  • źle wykonane zabiegi kosmetyczne,
  • urazy mechaniczne,
  • długotrwały ucisk,
  • deformacja paznokcia.

Do drugiej kategorii, czyli przyczyn onycholizy wtórnej, należą natomiast schorzenia, dla których jednym z towarzyszących czy wtórnych objawów jest właśnie schodzący paznokieć. Są to choroby tarczycy – niedoczynność lub nadczynność – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, opryszczka, łysienie plackowate, cukrzyca, grzybica, anemia, a także niektóre z chorób wenerycznych, przede wszystkim kiła. Ponadto na schodzenie paznokcia wpływ mogą mieć również choroby nowotworowe oraz ich leczenie. 

 

Jak wygląda proces schodzenia paznokcia?

Co zrobić, kiedy schodzi paznokieć?
Co zrobić, kiedy schodzi paznokieć?

Onycholiza na samym początku objawia się charakterystycznymi zmianami, widocznymi wyłącznie po bokach płytki paznokcia. Pojawiają się widoczne przebarwienia, które następnie, stopniowo, postępują w głąb paznokcia. Płytka traci swój pierwotny, zdrowy i estetyczny wygląd, staje się coraz bardziej matowa i znacznie mniej przejrzysta. Następnie powoli zmienia swój kolor na białawy lub żółty, potem szary i brązowy, a w przypadku kiedy onycholizie towarzyszy także infekcja – na czarny. Te wyraźne zmiany w estetyce i strukturze paznokcia spowodowane są utratą jego naturalnego połączenia z łożyskiem oraz naczyniami krwionośnymi. Wskutek tego płytka pozostaje niedożywiona, a z czasem obumiera. Podczas schodzenia paznokcia niekiedy zauważyć można także charakterystyczne złogi łuszczącej się skóry, zlokalizowane na wałach okołopaznokciowych. 

Cały proces schodzenia paznokcia może trwać nawet około miesiąca, od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Jest to więc dostatecznie długi czas na podjęcie decyzji o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy podologa. 

Leczenie onycholizy

Z problemem schodzącego paznokcia warto udać się po pomoc do specjalisty, zwłaszcza że nierzadko dolegliwości tej mogą towarzyszyć także inne schorzenia i infekcje. Warto umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym od razu po rozpoznaniu pierwszych objawów onycholizy, jak również w razie jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości. 

Specjalista w odpowiedni sposób zajmie się problemem, przystępując przede wszystkim do starannych oględzin płytki. Podolog musi bowiem przeprowadzić dokładny wywiad oraz ocenę stanu paznokcia, aby dopasować właściwą dla danego przypadku drogę leczenia. Podstawą jest w tym wypadku określenie, czy mamy do czynienia z onycholizą pierwotną, czy też wtórną. Dokładna diagnoza determinuje bowiem podjęcie konkretnych kroków leczenia.  

Po starannym oczyszczeniu płytki paznokcia i jej okolic podolog może przystąpić do jej opracowania. Niezbędne jest nie tylko przycięcie paznokcia na krótko, ale także usunięcie z powstałej między płytką a łożyskiem przestrzeni zalegających hiperkeratoz, czyli zrogowaciałego naskórka. Specjalista musi także w odpowiedni sposób pobudzić łożysko paznokcia do regeneracji. W przypadku stwierdzenia onycholizy wtórnej podolog może zalecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, jak również podjęcie leczenia dolegliwości, będącej przyczyną schodzenia paznokcia. W przypadku onycholizy pierwotnej specjalista powinien natomiast wyeliminować przyczynę problemu oraz poinstruować pacjenta, w jaki sposób unikać jej ponownego pojawienia się. 

W niektórych przypadkach konieczna może być także profesjonalna rekonstrukcja płytki paznokciowej, w celu odzyskania zdrowego i estetycznego wyglądu stopy.