Chirurg ortopeda w Szczecinie

Chirurg ortopeda w Szczecinie

Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka jest złożonym układem biomechanicznym. Jest to narząd ruchu z różnymi połączonymi kośćmi, stawami, więzadłami i mięśniami. Praca każdego ogniwa zależy od ukrwienia i unerwienia. Wszystkie części układu mięśniowo-szkieletowego, które wykonują pracę, mają swój cel. Celem jest ruch. Chirurg ortopeda w Szczecinie – celem działania jest przywrócenie ruchu i poprawa jakości życia pacjenta. Co zrobić, jeśli odczuwasz dokuczliwy ból stóp i pięt?

Jak ortopedzi w Szczecinie leczą ból pięt?

Ból stopy jest spowodowany schorzeniami ogólnymi spowodowanymi przeciążeniami, deformacjami, złamaniami, patologiami ścięgien i stawów lub zaburzeniami metabolicznymi. Aby postawić prawidłową diagnozę, ortopeda w Szczecinie przeprowadzi diagnozę, aby zrozumieć, kiedy pojawia się ból stopy. Może wystąpić z powodu intensywnego treningu, słabego rozkładu obciążenia i kontuzji.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem ortopedą w Szczecinie?

 • Bolesny obrzęk stopy lub kostki trwający dłużej niż pięć dni.
 • W obecności przeszywającego bólu.
 • Jeśli ból stopy utrzymuje się przez kilka tygodni.
 • Jeśli oprócz bólu stóp, temperatura wzrośnie.
 • Ze zmianami strukturalnymi stopy, kości piętowej lub stawu skokowego.

Ból pięt u biegaczy – jak szczecińscy lekarze ortopedzi mogą pomóc?

Chirurg ortopeda w Szczecinie
Chirurg ortopeda w Szczecinie

U sportowców uprawiających aktywny sport ból stóp ma przyczynę ortopedyczną. Oznacza to uszkodzenie kości, stawów, ścięgien, mięśni i więzadeł. Nogi są najbardziej podatne na stres podczas treningu i zawodów, co tłumaczy się jako podstawa większości kontuzji stóp. W tym stanie nasilenie dotyczy wszystkich tkanek stopy: ścięgien, kości, chrząstki i kaletki (kaletki) wokół stawów. Nadmierne lub nieodpowiednie ćwiczenia mogą prowadzić do złamań stopy, zapalenia ścięgien i złamań mięśni.

Nie tylko sportowcom, ale także innym z problemami ze stopami, ortopeda ze Szczecina zaleca wsłuchiwanie się w swoje ciało i zatrzymanie lub zmniejszenie obciążenia, gdy odczuwasz ból stopy. W przypadku bólu ścięgien nie należy przyjmować leków przeciwbólowych utrzymując takie samo obciążenie stopy. Trening sportowy i siłowy podczas przyjmowania środków przeciwbólowych może poważnie uszkodzić stan zapalny ścięgna Achillesa.

Podczas wizyty w gabinecie ortopedycznym w Szczecinie zalecane są następujące środki:

 • Zmniejsz obciążenie stóp.
 • Stan spoczynkowy i odciążenie ścięgna Achillesa.
 • Leki przeciwzapalne.
 • Specjalna wkładka (zwiększa unoszenie stopy i zapobiega nadmiernej rotacji).
 • Fizjoterapia: Ćwiczenia minimalizujące niewspółosiowość osi kończyn dolnych.
 • Specjalne ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek.
 • Operacja usunięcia tkanki zapalnej.

Kobiety mają częste bóle stóp

Stopy nie mają tej choroby, która dotyka tylko kobiety. Jednak ból przodostopia występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Powodem tego jest to, że kobiety mają słabszą tkankę łączną. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża i menopauza, mogą również zmieniać strukturę tkanki łącznej. Ponadto kobiety lubią nosić ładne szpilki, które powodują napinanie mięśni stóp. Wiele razy zamiast płynnie przesuwać stopę od pięty do palców, większość ciężaru spoczywa na przedniej stopie, co może prowadzić do nadwyrężenia mięśni.

Leczenie ortopedyczne bolesnej płaskiej koślawości w Szczecinie

Koślawość płaskonabłonkowa jest prawie zawsze leczona zachowawczo. Trening wysiłkowy i terapia przeciwbólowa mogą pomóc w bólu stóp. Specjalna wkładka ortopedyczna wspiera podłużny łuk stopy i poprawia chód. Jeżeli w przypadku uszkodzenia i zerwania więzadła pobocznego piszczelowego fizjoterapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i ból nie ustępuje, ortopeda w Szczecinie może zalecić operację stopy. Podczas leczenia operacyjnego więzadło poboczne piszczelowe skraca się i usuwa stan zapalny.

Stan zapalny lub zerwanie ścięgna strzałkowego? Szybki kontakt z lekarzem ortopedą w Szczecinie!

Ścięgno strzałkowe łączy mięśnie łydki ze stępem: kość klinową po wewnętrznej stronie stopy i śródstopie na zewnątrz. Dwie kości otaczają stopę przyśrodkowo i bocznie. Mięśnie strzałkowe pomagają wyprostować stopę i palce (zgięcie podeszwowe). Ścięgna i mięśnie strzałkowe często są zaognione z powodu przepracowania, forsownych ćwiczeń, braku rozgrzania lub zdeformowanej stopy (zapalenie ścięgna strzałkowego). Krytycznym momentem w tej sytuacji jest nagła zmiana ogólnego obciążenia: osoby rozpoczynające treningi o wysokiej intensywności mogą doświadczyć pęknięcia włókien mięśniowych i zapalenia mięśnia strzałkowego. W przypadku jakichkolwiek reklamacji w tym zakresie konieczna jest szybka diagnoza w chirurgii ortopedycznej w Szczecinie.

Ból stopy spowodowany zapaleniem mięśni strzałkowych i ścięgien zaczyna się w mięśniach łydek i promieniuje do stopy przez ścięgno. Najpierw zaczyna boleć zewnętrzna kostka. Ból mięśnia strzałkowego narasta, gdy ścięgno nadal się rozciąga, gdy stopa jest obracana na zewnątrz. Zapalenie ścięgna może również wystąpić w okolicy ścięgna przechodzącego pod staw skokowy.

Wąskie trampki, które ograniczają płynne ułożenie stopy, mogą również powodować bolesne zapalenie ścięgna strzałkowego. W przypadku deformacji stopy nie ma koniecznego obciążenia mięśni nóg, co może powodować ból i przeciążać niektóre części stopy. Proces zapalny może prowadzić do zerwania ścięgna strzałkowego. Ponadto obrzęk ścięgna strzałkowego może uciskać nerwy w stępie (kanał śródstopia), powodując swędzenie, drętwienie i dyskomfort w stopie pacjenta.