Nieruchomości i ruchomości

Budowa domu drewnianego

Budowanie domu to w dzisiejszych czasach norma i większość ludzi zamiast zakupu nieruchomości woli wybudować własne cztery ściany. Ja osobiście od zawsze mieszkałem w domku jednorodzinnym, murowanym z cegły i nie wyobrażam sobie żebym miał teraz przenieść się na przykład do bloku. Jednak nie oznacza to, że na liście moich marzeń nie ma budowy własnego domu.

Naturalnie mógłbym przecież o tym zapomnieć i zwyczajnie egzystować sobie razem z rodziną, jednak, jeżeli mam być szczery to nigdy nie podobał mi się ten dom. Nie ze względów estetycznych po prostu za każdym razem, kiedy widzę dom z drewna i wiem, że właśnie w takim chciałbym mieszkać. Moje serce całkowicie skradły domy kanadyjskie, a przy budowie jednego miałem nawet okazję pracować. Ze względu na fakt, iż artykuły pisane przeze mnie mają charakter jedynie informacyjny to chciałbym Ci przedstawić, co mnie osobiście najbardziej podoba się w takim typie budownictwa i czemu właśnie to ona jak wcześniej wspomniałem skradł mi serce. Zdaję sobie sprawę, że my, jako naród jesteśmy przywiązani do tradycji i jedyne nowości, na jakie zgadzamy się bez zastanowienia to ulepszone tradycyjne materiały.

 

W Skandynawii i USA ludzie zaczęli podchodzić zdecydowanie inaczej do domów murowanych niż my w Polsce. Domy kanadyjskie stanowią pewnego rodzaju ikonę USA i widząc budową lekką konstrukcją od razu kojarzy nam się to z Ameryką. Oczywiście mógłbym moja uwagę skierować w stronę domów budowanych z bali, styl zakopiański jest w pewnym stopniu naszym narodowym i łączy to, czego szukałem z tradycją. Mają one jedną cechę, która nie do końca mi akurat pasuje. Chociaż w głębi serca czuje, że dom z bali byłby dla mnie idealny to nie za bardzo widzę jego wystrój w połączeniu z moim stylem. W dodatku wiele razy oglądałem różnego rodzaju domy z bali i przy ani jednym nie widziałem garażu, a jako wielki fan motoryzacji tego nie zniósłbym jeszcze bardziej. Może żebyście zrozumieli, w jakim kierunku ja myślę to przedstawię wam cechy, jakimi powinien cechować się dom, w którym chciałbym mieszkać. Przede wszystkim powinien być on wykonany z drewna. I nie jest to moja fanaberia czy głupi wymysł tylko domy z drewna są zdecydowanie zdrowsze, jeżeli chodzi o domowników, a i w pewnym stopniu bardziej ekologiczne. Jest to spowodowane tym, że drewno zdecydowanie lepiej buduje mikroklimat i nie wydziela szkodliwych związków chemicznych. Dla osób troszczących się o ekologię dodam również, że domy kanadyjskie podobnie jak domy z bali są jednymi z najzdrowszych i nie ma właściwie żadnej konkurencji pod tym kątem. Po prostu domy z drewna są zdrowe i ekologiczne i myślę, że każdy powinien to zrozumieć. Kolejną cechą domu, jaki sobie wymarzyłem powinna być możliwość urządzenia go w moim stylu, a więc z pewnością połączenia nowoczesnych technologii takich jak na przykład oświetlenie LED czy panele słoneczne z tradycyjnym wyglądem. Jeżeli już zainteresowałem cię tematyką domu kanadyjskiego to z pewnością patrzyłeś na zdjęcia, według mnie jedyne słowa, jakie pasują do tego typu budowli to po prostu przytulne i ciepłe. Bez znaczenia, jaki jest kolor elewacji czy dachu to po prostu widać, że budynek jest przytulny i ciepły. Jest to z pewnością efektem tego, że domy kanadyjskie nie są zbyt duże ze względu na wytrzymałość konstrukcji. Jeżeli ma być to dom dla jednej rodziny to według mnie z pewnością metrażu wystarczy. Kolejną cechą, jaką cenią sobie w domostwach jest otwarty ogród. Wyżej wspomniany rodzaj budownictwa wiąże się właśnie z małą ilością krzewów w ogrodzie, cała uwaga skupia się na samym budynku i to on stoi w centrum placu.

 

Wróćmy do środka, nieodzownym elementem musi być kominek i to bez dwóch zdań. Nie wyobrażam sobie zimowego wieczoru bez ognia w kominku, warto dodać, że powinien to być kominek z dużymi szklanymi drzwiami, ponieważ te małe wolno stojące to takie małe i nie do końca konkretne kominki. Fajnie jest sobie usiąść zimą przed kominkiem i wypić dobrą whisky w doborowym towarzystwie. Domy kanadyjskie są, więc tanie, wytrzymałe, ciepłe, przytulne, ekologiczne- po prostu same plusy gdzie podziały się minusy? Oczywiście tak owe być muszą i byłbym kłamcą oraz oszustem gdybym o takowych nie wspomniał. Przede wszystkim na naszym rynku brakuje firm, które mają dużą wiedzę na temat tego rodzaju budownictwa. Domy kanadyjskie są stosunkowo nowe w naszym kraju, więc nic dziwnego, że i wiedzy i technologii nam brakuje. Jeżeli interesujesz się samym procesem budowy to od razu cię uspokoję, ponieważ jeżeli uda Ci się znaleźć dobrą ekipę budowlaną, która w swoim portfolio ma już kilka ładnie i dobrze zbudowanych domów, to możesz liczyć na dosłownie kilkumiesięczną budowę. Oczywiście wszystko zależy od projektu, jednak moim zdaniem domy kanadyjskie powinny w pełni zrewolucjonizować polski rynek budownictwa. W ten sposób znaleźliśmy się na końcu tego artykułu i przyszedł czas, aby każdy z was moi drodzy czytelnicy zadał sobie pytanie czy interesuje was ten typ budowy i co wy sami o tym sądzicie. Dziękuję wam za czas i atencje poświęcone na ten artykuł oraz polecam zapoznać się z innymi dotyczącymi domów z rodziny kanadyjskich.

Leave a Reply